Športová traumatológia a ortopédia sa zameriava na diagnostiku a liečbu úrazov, ktoré vznikajú pri vrcholovom športe, ale aj pri rekreačnom a príležitostnom športovaní bežných ľudí. Príčinou bývajú tvrdé kontaktné súboje alebo nepripravenosť organizmu na náročné výkony, resp. s nezvládnutím techník jednotlivých športov.
Aké sú najčastejšie športové úrazy?
Medzi najčastejšie poranenia patrí podvrtnutie kolenného kĺbu pri lyžovaní, futbale či behu.Volejbalisti a basketbalisti trpia najviac na bolesti ramena a úrazy členkového kĺbu. Hokejisti si najčastejšie vykĺbia rameno po páde na ľade, atléti si poškodia svaly a šľachy. Tenisti a golfisti sa obvykle sťažujú na bolesti pri tzv.tenisovom či golfovom lakti.
Ako sa kĺby liečili?
Športová traumatológia zaznamenala v poslednej dekáde výrazné zmeny vo filozofii a možnostiach liečby. Základom liečby "starými metódami" bolo sadrovanie kĺbu po úraze. Diagnostika bola limitovaná len na RTG vyšetrenie a klinické skúsenosti lekára. Otvorené operačné metódy pomocou "veľkých" operačných rán, dlhodobé pooperačné znehybnenie kĺbu a niekoľkotýždňový pobyt v nemocnici viedli často k neuspokojivým výsledkom a obmedzeniu funkcie kĺbu. Rehabilitácia sa odporúčala pomerne neskoro a tak následky aj pomerne jednoduchých úrazov viedli ku koncu športovej kariéry.
Aké sú súčasné moderné trendy?
- Špecializácia lekárov - traumatológov a ortopédov na športové úrazy
- Včasná diagnostika poškodenia kĺbu magnetickou rezonanciou
- Včasná konzervatívna alebo operačná liečba
- Znehybnenie kĺbu len v nevyhnutných prípadoch na čo najkratšiu dobu pomocou moderných snímateľných ortéz
- Akcelerovaná rehabilitácia za účelom zabránenia stuhnutia kĺbu a ochabnutiu svalstva
- Snaha o čo najskorší návrat do pohybu a športového zaťaženia