Diagnózy • Vrodené vykĺbenie bedrových kĺbov |
Operácie • Náhrada bedrového kĺbu umelým |
Artróza bedrového kĺbu
Trpíte opotrebovaním a bolesťami bedrového kĺbu? Robí Vám problémy nielen chôdza, ale aj akýkoľvek pohyb v oblasti panvy? Artróza bedrového kĺbu alebo koxartróza, je bolestivé zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje chrupavku aj kosť. Prináša obmedzenia, starosti a bolesť a často býva v neskoršom veku príčinou invalidity.
Ako si zlepšiť život s koxatrózou?
Najmenej štvrtina postihnutých nepozná žiadny spôsob liečby a netuší, ako si pomôcť. Zvyšok väčšinou siaha po liekoch proti bolesti a na zlepšenie elasticity chrupavky, prípadne sa rozhodne pre operáciu. Jedným zo spôsobov ako si zlepšiť kvalitu života a urobiť ho normálnym je magnetoterapia.
Viac o artróze:
Osteoartróza je chronické zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje chrupku aj kosť. Chrupka sa stenčuje a stráca hladký povrch, kosť nadmerne tvrdne, začína mať nepravidelný tvar a niekedy vytvára cysty. Na povrchu kosti vznikajú tŕňovité výrastky a kĺb sa silne zapáli. Tekutina, ktorá za normálnych okolností premazáva kĺb, obsahuje čiastočky kostných a rôznych chemických kryštálov.
Typické príznaky
- Bolesť, ktorá sa zhoršuje pri určitom pohybe. Môže byť tupá a sústavná, prípadne bodavá a nie vždy sa pociťuje v postihnutom kĺbe. Napríklad osteoartróza bedrového kĺbu môže spôsobovať bolesť v sedacej časti, slabinách, stehne alebo kolene, ťažké prípady sa prejavujú v pokoji a v noci.
- Obmedzená pohyblivosť, stuhnutosť a nestabilita postihnutého kĺbu. Stuhnutosť po pohybe je príznačná, ale rovnako ju môže zapríčiniť nehybnosť.
Výskyt:
Osteoartróza postihuje ľudí všetkých rás a vyskytuje sa na celom svete. Počet chorých prudko stúpa s vekom a osteoartróza kolena či bedrového kĺbu je u starších ľudí najčastejšou príčinou kostrovo-svalovej invalidity. Röntgenová snímka po osemdesiatke preukáže viditeľné zmeny, ktoré spôsobí u 85 % ľudí.
Liečba:
Cieľom liečby je stlmiť bolesť a zachovať, prípadne zlepšiť pohyblivosť.
Postihnutým prospieva:
- Dôsledne si udržiavať telesnú hmotnosť, cvičiť koľko sa dá, no vyhýbať sa dlhodobej namáhavej činnosti.
- Nedostatok pohybu zdravotný stav zhoršuje.
- Pri chôdzi používať pomôcky, prípadne aj invalidné vozíky, vo vani si pomáhať držiakmi a chodiť výťahom,dôležité je zvýšiť si pohyblivosť a nebyť odkázaný na cudziu pomoc.
- Magnetoterapia, fyzioterapia a hydroterapia vrátane lokálnej aplikácie tepla; treba používať dlahy, aby sa zabránilo abnormálnym pohybom.
- Používať vložky do topánok na zmiernenie tvrdých nárazov.
- Doplnková liečba, napríklad akupunktúra.
Chirurgická liečba:
Ak nemožno dosiahnuť úľavu zmenou životného štýlu, magnetoterapiou a liekmi, využíva sa chirurgická liečba s cieľom:
- odstrániť fragmenty kosti a zvyšky z kĺbovej štrbiny
- znovu vyrovnať konce kostí (osteotómia) a zmierniť záťaž kĺbu
- spojiť konce kostí v štrbine kĺbu (artrodéza); niekedy je totiž prijateľnejší tuhý bezbolestný kĺb než bolestivý a nestabilný
- nahradiť kĺby (substitučná artroplastika) - dnes sú operácie bedrového kĺbu veľmi úspešné a náhradné kĺby vydržia 10 - 15 rokov, ibaže opakované operácie už také úspešné nebývajú (umelé kĺby sa niekedy uvoľnia alebo zapália).