Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Main Menu

Sepcial Promotion

Diagnózy

• Preťaženie úponov v oblasti lakťa (tenisový, golfový lakeť, biceps)
• Opotrebovanie chrupavky lakťa
• Zlomeniny v oblasti lakťa

 

Operácie

• Stabilizácia zlomenín v oblasti predlaktia a lakťa
• Náhrada kĺbu lakťa umelým
• Operačné riešenie tenisového lakťa
• Operačné riešenie golfového lakťa


Čo je tenisový lakeť? 

U nás diagnostika, liečba (laser 4. generácie).

Tenisový lakeť /laterálna epikondylitída/ je bolestivý stav vonkajšej strany lakťového kĺbu. Táto typická bolesť je spôsobená zápalovou reakciou úponu šliach svalov predlaktia, ktoré ohýbajú zápästie a ruku smerom nahor /extenzory/. Epikondyl je kostný výbežok dolnej časti ramennej kosti, ktorý sa dá dobre nahmatať na vonkajšej aj vnútornej strane lakťa. Na toto miesto sa upínajú svaly predlaktia.


Aká je príčina vzniku a u koho najčastejšie vzniká?

Laterálna epikondylitída je často označovaná ako tenisový lakeť. Trápi tenistov najmä pri backhandovom údere. Príčinou vzniku je nepravidelné nárazové hranie, zlé technické zvládnutie úderu a nesprávna výstroj /mäkké lopty, tvrdý výplet rakety, hrubá rúčka atď/.
Paradoxne veľmi často vzniká u nešportovcov po rôznej opakovanej aktivite, ktorá nadmerne zaťaží svaly predlaktia /maľovanie bytu, skladanie nábytku alebo strihanie stromov/. Niekedy je počiatočným momentom bežné udretie vonkajšej časti lakťa o stenu alebo zárubňu dverí. Takto vzniká pomliaždenie a natrhnutie úponu šliach predlaktia s následnou obrannou zápalovou reakciou a bolestivým syndrómom. Tenisový lakeť môže vzniknúť v každom veku, ale najčastejšie trápi skupinu ľudí vo veku 35-50 rokov. Postihuje rovnako obe pohlavia.

Ako sa laterálna epikondylitída diagnostikuje? 

Základom diagnostiky je podrobná anamnéza - popis vzniku a chronológia ťažkostí. Klinické vyšetrenie s manévrami provokujúcimi bolesť v oblasti laterálneho epikondylu dopĺňa stanovenie diagnózy. Bolestivosť je veľmi typická a varíruje od miernej bolesti pri tlaku na epikondyl až po výraznú pichavú bolesti pri pohybe predlaktia od tela a nahor, alebo pri dvíhaní ťažších predmetov. RTG vyšetrenie väčšinou nepreukáže patologické zmeny. Podrobnejšiu diagnózu stanovujeme USG vyšetrením a MRI- magnetickou rezonanciou.


Aká je liečba?

Komplexná konzervatívna liečba prináša vo väčšine prípadov úspech.
•  Najdôležitejšie je šetrenie hornej končatiny pri zachovaní bežných denných aktivít
•  Medikamentózna liečba nesteroidnými antiflogistikami - NSA v perorálnej forme v kombinácii s lokálnou aplikáciou protizápalových mastí
•  Fyzikálna terapia - elektroliečba, laser, magnetoterapia, kryoterapia, bioptronová lampa
•  Po ustúpení bolesti je potrebné svaly a šľachy predlaktia roztiahnuť a následne posilniť


Ako sa lieči chronický stav bolesti?

Ak pretrváva bolestivosť po 6-8 týždňoch liečby, hovoríme o chronickom stave. V týchto prípadoch sa často pristupuje ku aplikácii injekcie kortikoidov do bolestivej oblasti. Táto injekcia je veľmi účinná a populárna, avšak opakované aplikácie kortikoidov prinášajú negatívne následky v štruktúre šľachy.


Kedy je potrebná operačná liečba a koľko trvá rekonvalescencia? 

Po vyčerpaní komplexnej konzervatívnej liečby a pretrvávaní ťažkostí viac ako 6-12 mesiacov je vhodná operačná liečba. Pred vlastnou operáciou je potrebná podrobná diagnostika lakťového kĺbu vrátane RTG a MRI.
V chronických prípadoch býva často poškodený aj lakťový kĺb v ktorom sa zápal udržuje. V týchto prípadoch je operačné uvoľnenie napätia v šľache a odstránenie poškodeného tkaniva doplnené o artroskopickú operáciu lakťového kĺbu. Návrat do športových aktivít je po cca 3-5 mesiacoch od operácie. Pred začatím plnej športovej aktivity je dôležité roztiahnutie a posilnenie oslabených svalov predlaktia.

loading...
Volajte nám+421907722377 (aj SMS)
Píšte náminfo@ortopedickecentrum.sk
Navštívte násNitra a Galanta